מאת: ד”ר נאדר בוטו- קרדיולוג בכיר ואבי שיטת הטיפול האנרגטית וחבר פורום רופאים ומומחים בינ”ל לרפואה משלימה ואינטגרטיבית.

ווירוס הינו חלקיק דמוי שלפוחית, עשוי מממברנה הדומה לממברנה של התא. בתוך הממברנה סליל RNA ,העשוי מכ-30 אלף יחידות של נּוקְלֵאֹוטִידִים (קבוצה של תרכובות אורגניות, הנמצאות בכל היצורים החיים, ומרכיבות, בין היתר, את החומר התורשתי), ומחוץ לממברנה החלקים הבולטים, שהם חלבונים.

החלבונים קשורים לממברנה והם מתחברים לקולטנים שיש בתאים. ראה ציור:

לחלבונים שיוצאים מהממבחנה יש מטען חשמלי, לחלקם מטען חיובי לחלקם שלילי. המטען החשמלי החיובי הוא הדומיננטי, וכשהווירוס מתקרב לתא בריא שגם לו יש מטען חיובי מחוץ לתא, כתוצאה מכך כוחות הדחייה החשמלי מונעים מהווירוס להתקרב ולהיצמד לתא (מטענים דומים דוחים זה את זה, מטענים שונים/הפוכים מושכים זה את זה). ראה ציור:

לכן הווירוס לא יכול להשפיע ולפעול בצורה מזיקה. לכן ווירוסים יכולים להתקרב ולהתחבר רק לתאים חלשים. כשהתא חסר חיוניות, רמת החיוביות מחוץ לתא קטנה משמעותית, וכוח המשיכה של הקולטן יכול לגבור על כוח הדחייה החלש יותר. ומאפשר את חיבור הווירוס לממברנת התא. מדובר בקשר יוני. ראה ציור:

ברגע שהווירוס נצמד לתא, הוא נכנס כולו, באמצעות החיבור לקולטן, פנימה אל תוך התא וכך בעצם מתחילה המחלה . הווירוס מתחיל להתרבות בתוך התא, מייצר סליל RNA נוסף וכן את החלבונים הנדרשים לבניית הווירוס החדש, וכך עוד ועוד, עד שהתא לא יכול לסבול יותר והתא “מתפוצץ” ומסיים את חייו.

למעשה הווירוס תוקף את התאים החלשים ומשאיר רק התאים החזקים. מה המיוחד והחשוב בתופעה זאת? מידי שנה אנו חווים את ההתפרצות של ווירוס השפעת שגם הוא תוקף את התאים החלשים והורג אותם ומונע מהם להישאר במצב של חולשה, מצב שיגרום להם להפוך להיות תאים סרטניים ולהתפתחות גידול סרטני כחלק מהמנגנון ההישרדותי של התא. כלומר הווירוס תוקף את התאים החלשים, מוציא אותם ומונע את ההתפתחות של תא סרטני. כך הווירוס עוזר לנו כל שנה להיפטר מהתאים החלשים בגופנו ולהשאיר רק את התאים הטובים, החזקים.  

אצל רוב נשאי SARS-CoV 2 מתפתחים תסמינים קלים של המחלה, הם אינם זקוקים לאשפוז ואחוז התמותה מכלל החולים נותר נמוך. עם זאת, נראה שחולים מבוגרים וחולים בעלי מחלות כלי דם, לב וריאות כמות התאים החלשים היא גדולה לכן הם עלולים לפתח תסמינים קשים ומסוכנים של המחלה. אם יש בגוף יותר מדי תאים חלשים, זה הופך להיות בעיה בריאותית, כי אם מדובר בתאים רבים זה פוגע בתפקוד הרגיל של הגוף. אם למשל זה קורה בריאות, נוצר הרס של מספר רב של תאים, מערכת החיסון מזהה את ההרס ובאה להתמודד עם ההרס הזה כתגובה הגנתית, על ידי פינוי התאים המתים כדי לנקות את הריאה, אבל מערכת החיסון מגיבה בצורה מסיבית לאור ריבוי התאים המתים, עד כדי כך שהריאות מוצפות בנוזלים וזה מונע מהריאות לחמצן את הדם – וזה גורם הסכנה ועלול להביא למוות.

סוג אחד של תאים שנפגע משמעותית מפעילות-יתר של מערכת החיסון הוא תאי נאדיות הריאה. הנאדיות הן תאים עדינים שתפקידם לבצע את חילוף הגזים (חמצן ופחמן דו-חמצני) בין הסביבה החיצונית והגוף. חולים ב-COVID-19 עלולים לסבול מדלקת ריאות חמורה שתוביל לחסימה בנאדיות, וללא עזרת מכונת הנשמה הם עלולים למות מחוסר בחמצן.

כלומר, אנשים שיש להם תאים חלשים רבים בגוף, הם ברמת סיכון גבוהה ללא קשר אם זה מקורונה, משפעת עונתית או ווירוס אחר. המוות לא נגרם כתוצאה מהווירוס אלא מתגובת מערכת החיסון להרס שהווירוס גרם. מי שמערכת החיסון שלו דוכאה, אין את המצב הקשה הזה, אבל מאידך אין מה שימנע מהווירוס להתפשט ולגרום הרס מסיבי וסכנה לחיים. ווירוס הקורונה לא פוגע רק בריאות. הוא פוגע גם בלב, במערכת העיכול ובכליות. כל איבר שיש בו תאים חלשים חשוף לפגיעה הזו.

למה במחלת השפעת הריאות הן נקודת הפגיעה העיקרית? משום שנקודת הכניסה של הווירוס היא דרך מערכת הנשימה. אבל גם בשפעת יש לפעמים סיבוכים בהם מערכות אחרות נפגעות במהלך המחלה.

 

תרומת זיהום אוויר:

למה ההתפרצות הקשה והתמותה הגבוהה הייתה דווקא באזורים הגאוגרפיים הספציפיים שבהם זה קרה, בוואהן בסין ולא בשנחאי, במחוז לומברדיה שבירתו מילאנו ולא ברומא, במדריד ולא במלגה? המכנה המשותף למקומות אלה: זיהום אוויר גבוה מאוד.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 9 מתוך 10 אנשים בעולם נושמים אוויר שרמת הזיהום בו עוברת את התקן הבינלאומי. כאשר ברחבי העולם ניתן לקשור יותר מ-4.2 מיליון מקרי מוות בטרם עת לזיהום אוויר. הוא נחשב לגורם העיקרי למוות בקרב ילדים מתחת לגיל 15, כשהוא הורג 600 אלף מהם בשנה. לא שמענו על מצב חירום.

דו”ח של ארגון הסביבה גרינפיס העולמי, חושף כ-4.5 מיליון מקרים של מוות מוקדם מדי שנה, בערך פי שלוש מתאונות הדרכים. זיהום האוויר מגדיל את שכיחותן של מחלות כרוניות ואקוטיות והוא הסיבה למיליוני ביקור בבתי החולים ו1.8 מיליארדי ימים של היעדרויות מעבודה מדי שנה, מזיק לכלכלה וכמובן שגם לסביבה.

על פי דו”ח יוניצ”ף ל-2017, כמות זיהום האוויר באזורים אורבניים בישראל עמדה על יותר מכפול מהכמות המרבית המותרת על פי ארגון הבריאות העולמי.

בישראל לפי דו”ח גרינפיס החדש 1,800-3,600 בני אדם נפטרו רק בשנת 2018 מבעיות בריאותיות שהתעוררו כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר. יותר ממספר ההרוגים בתאונות דרכים ובפיגועי טרור גם יחד. ובכל זאת אין אקשן ואין דרמה זה תמיד היה ותמיד יהיה.

 

זה בא להראות לנו הכישלון שלנו ברפואה מונעת ובטפול בגורמים סביבתיים מזיקים.

פרופסור זוכריט בקדי, מומחה למחלות מדבקות ומיקרוביולוגיה מגרמניה, תאר את זיהום האוויר של צפון איטליה במשפט: “איטליה היא סין של אירופה”. זיהום אוויר נגרם מפליטה לאוויר של חלקיקים “גונבי אלקטרונים”, וכך הם גורמים לצפיפות מרובה של יונים חיוביים באוויר שמעלים את כמות הרדיקלים החופשיים שפוגעים בעיקר בריאות. במצב של חוסר איזון בו יש רמה גבוה של רדיקלים חופשיים, הם יתקיפו את החלבונים, יחמצנו שומנים בגוף ויהפכו גם אותם לרדיקלים חופשיים, ינוונו את המיטוכונדריה של תאי המוח, יפגעו בממברנות התא, יקטינו את יכולתו לספוג חומרי מזון ולסלק פסולת, וישנו את מבנה ה-DNA בכך הם גורמים לבלאי מוקדם ולהתנוונות והזדקנות הגוף.

זה מצב אופייני לאזורי תעשייה ולאזורים של תחבורה צפופה ומרובה. בהרים, ליד הים, באזורים כפריים, תמיד יש יונים שליליים. איכות האוויר נמדדת בכמות היונים השליליים באוויר. רמת זיהום האוויר בוואהן ( 12 מיליון איש) ירדה מאוד אחרי הקורונה… האוויר השתנה לחלוטין, מה שכל הפוליטיקאים בעולם לא הצליחו לעשות לאורך זמן, ווירוס אחד קטן בתוך שבוע-שבועיים הפחית את זיהום האוויר. ראה תמונה:

בתמונה: שינוי בריכוזי NO2 בסין בחודש ינואר לפני הסגר וחודש פברואר אחרי הסגר.

בתמונות רואים צילומי לוויין של סין, כאשר רואים בהן את פליטת החנקן הדו חמצני, שהוא הוא גז חום-צהוב שנפלט על ידי כלי רכב, תחנות כוח ומתקני תעשיה. מדעני נאס”א אמרו שהירידה הברורה ביותר נצפתה מעל ווהאן, המוקד בו החלה ההתפרצות.

 

אנשים שעברו משבר פרידה, אנשים שיש להם פחד מוות, אנשים שהתבגרו (מבחינת הגיל) ורמת החיוניות שלהם נמוכה, הם כולם פגיעים יותר ויהיו הראשונים להיפגע מהווירוס. 50% מחולי קורונה מתים ממחלות לא קשורות לראיות. הם מתים מהלב, יש אי ספיקת לב, לפעמים ללא פגיעה בריאות.

סימפטומים של המחלה: חום, שיעול, עייפות. איבוד טעם וריח – סימפטום שכיח שצריך להדליק נורת אזהרה. סימפטום זה נובע מהירידה ברמת החיוניות של מערכת הנשימה, כי טעם וריח קשורים למערכת הנשימה – הטעם מושפע מהריח וכשלא מריחים אין טעם ואין ריח.

 

הידבקות:

וירוס הקורונה הוא הרבה יותר מדבק, אבל הרבה פחות קטלני. כל חולה קורונה יכול להדביק בין שניים עד שלושה אחרים. מספר זה ידוע כמספר ההתרבות הבסיסי. שיעור ההדבקה של הקורונה גבוה משל השפעת אבל נמוך משמעותית משל החצבת למשל.

בחצבת למשל מספר ההתרבות הבסיסי הוא 15 – כל חולה יכול להדביק 15 איש סביבו, שפעת 1.3, כאשר COVID19 2.8 כאנשים. כלומר יותר משפעת רגילה אבל לא כמו שמפחידים אותנו.

 

תמותה: לא ניתן לקבוע אחוז התמותה מקורונה מסיבות רבות נמנה חלק מהם.

מספר החולים האמתי לא ידוע וההערכה היא שכמות האנשים שהם חיוביים לווירוס היא פי עשר ממה שידוע. חלק גדול מהחולים חווים מחלה ללא כל סימפטומים, כך שלא רק שרשויות הבריאות לא יודעות שהם חולים, גם הם בעצמם לא יודעים שהם חולים. ככל שהחולים האסימפטומטיים גדול כך אחוז התמותה ירד.

ההנחיות לצוות הרפואי שהתקבלו מארגון הבריאות העולמי לרשום סיבת המוות מקורונה גם לחולים שהיה ספק שהם חולי קורונה ללא הוכחה מעבדתית, או מתו מסיבה אחרת כמו מסרטן, שפעת, התקף לב, דלקת ריאות אבל היה חיובי לקורונה לרשום סיבת מוות מקורונה.

רופאים בכירים בארץ ובעולם אמרו שלדעתם רוב רובם של האנשים שמתו מקורונה, היו מתים בלאו הכי מסיבות אחרות ימים או שבועות ספורים לאחר מכן. דבר שהעלה משמעותית אחוז התמותה מקורונה.

ההערכה הסופית היא שאחוז התמותה האמתי לא עובר 1.3%.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי נכון ל- 29 ליוני 2020 נפטרו 319 חולי קורונה, מתוך 23,500 חולים מאומתים. כאשר הערכת המומחים שהאנשים שנדבקו מהווירוס הוא פי 10 ממה שאובחן לכן אפשר להעריך שאחוז התמותה מקורונה בסביבות 0.13% דומה לאחוז התמותה משפעת עונתית.

יש לזכור שלפי נתוני משרד הבריאות בשנת 2013 נפטרו 900 משפעת. לכן המסקנה היא שאחוז המתים באוכלוסייה והמאפיינים שלהם מבחינה תחלואה לא שונים ממה שקורא כל שנה והמשמעות היא שלווירוס הקורונה אין כמעט כל השפעה על בריאות הציבור ואין שום הצדקה לסגר ולהתמוטטות הכלכלית שהמדיניות גרמה.

 

במידה וכמות האנשים שתגיע לבתי החולים תהיה רבה מדי – מערכת הבריאות תקרוס לכן מדברים על השטחת העקומה. הפעולות להשטחת העקומה לא ימנעו את ההידבקות, רק ישנו את הקצב שלה.

מטרת הבידוד כאמור לעיל: השטחת העקומה. האם להכניס את כל האוכלוסייה לבידוד זה הפתרון הנכון?

הבידוד החברתי לא ימנע התפשטות הווירוס אלא רק להשטיח את עקומת אחוז הנדבקים שמגיעים למצב קשה שדורש טיפול נמרץ והנשמה.

מטרת הבידוד לצמצם אחוזי התמותה, המחשבה היא להגן על המבוגרים בבידוד לתקופה מוגבלת, לאפשר לצעירים לפתח את חיסוניות העדר ואז אפשר יהיה שוב להסיר את הבידוד מהמבוגרים.

מבחינה כלכלית חברתית נפשית – הבידוד מרחיק את האדם מהבריאות שמוגדר שמצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית ויוצר מצוקה מאוד גדולה שהיא כשלעצמה גורמת לרמת סיכון יותר גדולה להיות חולים. הראייה של הרפואה שלנו היא ראייה נקודתית – התמקדה בווירוס והכריזה מלחמה נגדו, אבל שכחה שהווירוס לא יכול לפגוע באדם שנמצא בהרמוניה, באיזון. המאמץ אמור להיות בהשגת האיזון, בהגעה להרמוניה. מודל הרפואה הביו מדקלי לא נותנ לנו אף המלצה איך להגיע לאיזון ושולחת אותנו לבידוד.

 

מדדים שמאפיינים האנשים בסיכון

המכנה המשותף לכל החולים – רמת חיוניות נמוכה.

גם אדם צעיר בן 40 ללא מחלות רקע, אך שרמת החיוניות הבסיסית שלו נמוכה, הוא ברמת סיכון גבוהה. רמת חיוניות בסיסית נמוכה, בלי קשר לגיל או מחלות רקע, היא שמהווה את גורם הסיכון.

יש לנו סימנים פשוטים הניתנים לזיהוי ועל פיהם ניתן לדעת מה רמת החיוניות של האדם: הטמפרטורה של הגוף היא ביטוי לכמה כל אחד מאתנו מייצר אנרגיה. אנשים עם טמפרטורה נמוכה הם יותר רגישים לירידה של הטמפרטורה העונתית בחורף וחלק באנרגיה החיונית מנוצלת ליצר חום ולשמור על האיזון. הקור חושף למעשה את בן האדם למחלות ויראליות לאנשים עם רמת חיוניות נמוכה שביטויה בנוסף לטמפרטורה יחסית נמוכה של הגוף, מצב דיכאון, צבע עור חיוור, אפור,שקיות/סימנים שחורים מתחת לעיניים, חולשה בכליות, חולשה כללית, אין חשק לצאת לעבודה, תחושה של ניתוק חברתי / לא מתעניין בסביבה.

 

הגישה הנכונה לא צריכה להיות הכרזת מלחמה נגד הווירוס כי זאת מלחמה אבודה מראש. כל שנה יגיע ווירוס חדש או תהיה מוטציה של הווירוס ואז ניכנס להסגר ונשבית החיים החברתיים ופעילות המשק, להיכנס לבידוד?

הפתרון הנכון להסתכל על האדם עצמו ולשנות הפרדיגמה הקיימת. צריך להבין את המנגנון שמאחורי הווירוס, כי כל עוד לא נבין אותו ניאלץ להסתתר מפניו.

לגבי השפעת הטכנולוגיה החדשה 5g הדור הבא של רשתות הסלול ליצירת הווירוס או התפרצותו, אין ספק שכל קרינה חיצונית יש השפעה אך אם המערכת הביולוגית מאוזנת הקרינה לא תפגע בבריאותו של האדם, לכן צריכים לשים דגש להגיע לאיזון ע״י הורדת רמת הסטרס ולעלות רמת החיוניות.

למרות החיסון נגד שפעת, לפי ארגון הבריאות העולמית כל שנה מתים בעולם בין 250,000 עד 500,000 איש משפעת. זאת משום שיש מוטציות כל הזמן ויעילות החיסון היא חלקית. ייתכן בהחלט שגם ווירוס הקורונה יופיע שוב בגרסה שונה מידי פעם, כך שגם כשיהיה חיסון זה לא יהווה פתרון.

באיטליה מתים כל שנה כעשרת אלפים איש כתוצאה מדלקת ריאות בעקבות שפעת, ומסיבוכים אחרים עוד 17 אלף איש לערך. בשנת 2018 מתו בארה”ב 61 אלף איש משפעת. כבר היום יודעים שווירוס הקורונה שמצאו בגרמניה זה לא אותו ווירוס שיש באיטליה או שהיה בסין. לפי פרסומים יש לפחות 5 זנים לווירוס הנוכחי שהוא אחד מרבים ממשפחת ווירוסי הקורונה שכבר הכרנו, כולל מארס וסארס.

ברפואה המסורתית שכחנו את האנשים – אנחנו במלחמה נגד הווירוס, אך זה לא יפתור את הבעיה, כי כל שנה יהיה ווירוס אחר. החיסון האמיתי – העלאת רמת החיוניות. חיסון שיפתחו לא יעזור יותר מאשר עוזר החיסון לשפעת.

 

ברמה החברתית המגיפה הנוכחית והפחדים כתוצאה מאי הוודאות גרמו לזעזוע לכל העולם – והתוצאה – חיבור של כולם ביחד, יש פתאום תחושת אחווה בין אנשים ובין עמים. גם ברמה המקומית וגם ברמה הכללית. סין שממנה יצא הווירוס לעולם, שולחת כעת סיוע לכל העולם הן בציוד והן בקרנות סיוע. היא הפכה למסייעת מספר 1 בעולם. מה ששכחנו זה שיש לסין אמצעים, גישה ושיטה. יש להם ניסיון של אלפי שנים בטיפול בפנדמיות. איך נוכל להתמודד עם אדם חולה כך שלא ידרדר ויגיע למצב של הנשמה?

 

איך הצליחו הסינים להוריד את התמותה תוך זמן קצר לאפס? הפתרון הוא כמו שעשו בסין.

הפרוטוקול של הממשל הסיני מחלק את האנשים ל-4 קטגוריות: קל, בינוני, קשה, קריטי. לכל קטגוריה יש פרוטוקול טיפול שמטרתו למנוע מעבר מהקטגוריה הנוכחית לקשה יותר.

לפי הרפואה אינטגרטיבית מאחדת מחלקים את האנשים ל-4 קטגוריות 4 טיפוסים: אש, אוויר, מים ואדמה. כל אחד מתאפיין בניתונים גופניים מסויימים שניתן לאבחן בקלות וכל טיפול מגיב באופן שונה.  

 

מניעה

לשמור על רמת חיוניות תקינה ואפילו למדוד את רמת החיוניות ולאתר האנשים שנמצאים בסיכון ולהתחיל תוכנית שמטרתה הורדת רמת הסטרס והעלאת החיוניות. להשתמש בטמפרטורה כגלאי לרמת החיוניות, 37 מעלות זאת הטמפרטורה הנכונה. החום במהלך היום לא רלבנטי. מתחת ל-37 מעלות זה נמוך.

כשרמת החיוניות נמוכה מומלץ לעשות פעילות אנאירובית, להרים משקולות ולהגדיל המסה של השרירים, לשתות חם ולהימנע משתיה ואכילת מזון קר. לחמם את הגוף על ידי אוכל שהוא אש, אוכל חריף, אדום, קינמון , זנגוויל.

מניעה עפ”י הטיפוס של האדם: כבר באוקטובר-נובמבר לתת לאדם את המזון הנכון שיאזן אותו כהכנה לחורף ולמחלות הווירליות. בחודש אוקטובר ניתן לזהות האנשים שנמצאים ברמת סיכון והתחיל טיפול בויטמין C בכמות של 5 גרם גרם. ויטמין D ואבץ שהוכחו את יעילותם מבחינה מדעית.

צריך להרבות בשתיית מיצים ירוקים ולעשות חוקני קפה לעתים קרובות, לבצע שטיפה אנרגטית אצל מטפלים מוסמכים יכול לשחרר את המתח ולעבד משברים שמחלישים המערכת האנרגטית. לא מומלץ לבצע שטיפה אנרגטית לאנשים שרמת החיוניות שלהם בינונית ומטה.

 

ברמת החברתית מה לומדים? אמרנו שהפתרון של הבעיה נמצא תמיד בגוף הבעיה

צריך לעשות שינוי עמוק ומשמעותי ואם עכשיו מבקשים מאיתנו להתבודד, להתנתק זה מזה, לא להתקרב, לא לחבק, לא ללחוץ יד, להתרחק אחד מהשני, לא להיות בקבוצות, אז צריך לחזור להיות בקבוצות, להחזיר את המגע, את החום, האהבה (לא עכשיו כמובן, אבל אחרי התקופה הזו של הבידוד), לנשק ובדגש לא לשכוח לשאול בשביל מה באנו לחיים.

הווירוס יודע לתקוף את התאים החלשים כלומר את האנשים החלשים, אז בואו נשים יותר תשומת לב לאותם אנשים חלשים, להורים שלנו, למבוגרים, לא לזנוח אותם, לטפח אותם, להיות על ידם, לחזק, להודות להם על שנתנו לנו את ההזדמנות להגיע לחיים.

אנחנו עסוקים בלרוץ אחרי דברים שלפעמים אפילו לא ברורים לנו – שכחנו בשביל מה באנו לחיים והזנחנו את האנשים הקרובים לנו שנתנו לנו את החיים.

 

מתי נחזור לשגרה?

בכל פנדמיה יש מחזוריות טבעית. בשפעת למשל זה מתחיל בסביבות נובמבר ומסתיים בסביבות אפריל. כך גם במקרה של הקורונה, צפוי להתחיל לרדת במהלך אפריל. הגל השני לא קיים והוא מלאכותי משתי סיבות עיקריות:

1. כמות הבדיקות גדלה באופן משמעותי והיא כוללת אנשים אסימפטומטיים לכן צפוי למצוא יותר אנשים שיש להם את הוירוס.

2. כמות החולים שזקוקים לטיפול אינטנסיבי והנשמה לא גדל כמו גם התמותה לא גדלה.

לכן אין שום הצדקה מדעית לבידוד.

המצב הנוכחי שם בספק יעילות הבידוד בגל הראשון, מכיוון וכמות האנשים המאובחנים עכשיו ללא בידוד היא גדולה מזאת שהייתה בחודש מרץ אפריל ובכל זאת אין עליה בתמותה בכלל.

 

 

לסיכום

תופעת וירוס הקורונה חוצה גבולות ונדמה שכל העולם עסוק רק בזה. וירוס הקורונה חושף את הנקודות החלשות של החברה ומאתגר את מערכת הבריאות, החינוך והכלכלה.

רוב האנשים נסחפו בפחד ובהלה המונית וחווים את המגיפה בבידוד ובלבול.

מדובר במשבר גלובלי שמכניס את העולם לתקופת מצוקה דומה לזו אחרי מלחמה. וכמו אחרי מלחמות תקופה זו מייצרת לנו הזדמנות לעשות שינויים, הזדמנויות להתחבר באופנים אחרים, לחוש את החיבור גם ממרחקים ומבעד למסכים. נכון שיש התנגדות לשינויים מכיוון והשינויים מביאים אי ודאות שלא מאפשרת לנו לדעת מה תביא למחר.

 

איזה שינוי צריכים לעשות?

אותה מציאות כל אחד יחווה אותה בצורה שונה מהשני. כל אי וודאות יכולה לגרום חשש גדול או ליצור טראומה פסיכולוגית חזקה לאנשים שאינם מחוברים למהות הפנימית שלהם, שלא שאלו שאלות מהותיות כמו מי אני ובשביל מה באתי לחיים?

מצבי מצוקה נוגעים בנקודות תורפה של כל אחד מאתנו ומצביעים לנו על הדברים הדורשים שינויים במישור האישי ובמישור הגלובלי.

הקושי האישי בא לבחון ביכולת שלנו לראות את המציאות החיצונית והפנימית ולבחון מידת הפתיחות שלנו והחוסן הנפשי והרוחני.

לחיים לא באנו רק לחיות. באנו לעשות השתלמות. במסגרת ההשתלמות אנחנו נתקלים בבעיות, קשיים ומכשולים שמטרתם לזכך את הנשמה ולאפשר צמיחה אינטלקטואלית והתפתחות רוחנית.

כל קושי בחיים ברמה האישית או מדינית מחייב אותנו ללמוד ולעשות שינוי. מלמד אותנו להפעיל כישורי קבלה, הסתגלות והכלה, מלמד אותנו לזרום תוך שאלת שאלות מהותיות ועמוקות ולא להסתפק בשטחיות וטיוח עובדות כדי להראות נכון בעיני האחרים.

לטבע יש מנגנוני איזון טבעיים, מה שהאדם לא עושה כדי לשמור על האיזון הטבע בא לעזרתו.

ברמה האישית אם האדם לא שומר על הגוף בריא חזק ומאוזן, בא הווירוס תוקף כדי להתפטר מהתאים החלשים שלא מתפקדים כראוי ולהשאיר התאים החזקים. ווירוס הקורונה בא להראות לנו נקודות התורפה הקיימות בגישה שלנו לבריאות. בא להראות לנו כמה מודל הבריאות ברפואה המודרנית שברירי ושטחי שפועל כדי להעלים את הסימפטומים והמחלה.

כדי שיהיה לנו חסינות בפני הווירוס אני צריכים לחזור וליישם את הגדרת בריאות לפי ארגון הבריאות העולמי שהגדיר בריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית נפשית וחברתית ולא רק העדר של מחלה.

 

 

הצעדים שננקטו עד היום ברמה העולמית ומקומית הרחיקו את האנשים ממצב הרווחה וקרבו אותם למחלה. זה הזמן לשינוי פרדיגמה.

  • ממחלה לבריאות.
  • מגישה חומרית חד ערכית פונקציונאלית לגישה הוליסטית רב תחומית.
  • מנורמות רפואיות כלליות ומלחמה בסימפטומים למכלול הפרטני של האדם הספציפי והעצמת בריאותו.
  • מהחלשת והפחדת הפרט והפיכתו לתלותי בהתערבות ועזרה חיצונים לחיזוק והעצמת משאבי הבריאות וההחלמה שקיימים בו.
  • מתוחלת חיים ממוצעת אל איכות ותוחלת חיים פרטנית.

 

 

זהו הזמן ללמוד, להעמיק, להתחזק רוחנית ולחפש משמעות לחיים ולשאול את עצמינו שתי שאלות בסיסיות: מי אני ובשביל מה באתי לחיים. להתעורר לעולם חדש בלי הסחת דעת, קולות רעש, תחושת קרבנות מתח וחרדה. להאיר מחדש את לבנו באהבה לזולת, אמונה באלוהים ורצונו והזרימה עם התוכנית השמימית. זאת ההזדמנות לתקשר עמוק עם הלב והנשמה, להפעיל את האהבה ולבחון את עצמנו לפי האושר והשחרור שלנו.

 

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

דילוג לתוכן